Przegląd wydarzeń na rynkach kapitałowych

Rynek akcji

Luty przyniósł zielony kolor na notowaniach dla inwestorów funduszy inwestujących pieniądze na GPW. Warszawski Indeks Giełdowy urósł wtedy o 2,1%. W zwyżkach swe zasługi miały w głównej skali średnie i mniejsze firmy, gdyż wskaźnik giełdowych gigantów (WIG20) wzrósł jedynie jeden procent, podczas gdy indeks giełdowych maluchów aż 5,6%. Czyli: nastąpiło odmienienie tendencji z ubiegłego roku, kiedy korzystniejszą lokatą były duże spółki. Perspektywy dla globalnych rynków akcji wydają się być lepsze w bieżącym roku. Bieżący rok przyniesie najpewniej niewielkie przyspieszenie tempa wzrostu światowej gospodarki (wg prognoz MFW do 3,5% z 3,3% w 2014 roku). Zarazem w większości obszarów gospodarczych (w tym w Polsce) słusznie jest oczekiwać poprawy skumulowanych zysków o których donoszą spółki.

Wyceny nie są z tych historycznie niskich, ale wg nas nie są na tyle wysokie by się ich istotnie obawiać w realiach niskich kosztów pieniądza. Jednocześnie szczytowo nakręcone ceny papierów dłużnych w głównych regionach i wiążące się z tym nikłe szanse na wysoki zarobek w segmencie dłużnym mogą odegrać pewną rolę w zwiększeniu zainteresowania akcjami.

W kontekście naszego podwórka sądzimy, że wzrośnie atrakcyjność inwestycyjna „maluchów” nad większymi przedsiębiorstwami. Naszym zdaniem w segmencie małych firm łatwiej o poprawę wyników finansowych, a wyceny w wielu przypadkach mogą być niezłe. Szanse na większy zarobek to też jak zwykle w tej sytuacji większe ryzyko, związane m.in. z większą podatnością na wahania sentymentu i kierunku w którym płynie kapitał (więcej o tym w tym miejscu).

Rynek papierów dłużnych

Jednym z bardziej istotnych czynników wpływających sytuację na rynku długu jest polityka banków centralnych. Dla naszego rynku najbardziej liczą się trzy organizacje. Pierwsza, Rada Polityki Pieniężnej, obniżyła niedawno główną stopę procentową o 50 pkt. i zarazem jasno zasugerowała, że kolejnych w tym cyklu już nie będzie. Właściwie dla papierów dłużnych skarbowych rokująca jest sytuacja, gdy ma wystąpić cykl obniżek stóp procentowych.

Sytuacja w Ekonomii

Pierwszy i drugi miesiąc bieżącego roku nie przyniósł żadnych wydarzeń, jakie mogłyby odmienić naszą ocenę możliwościgospodarczych dla Naszego kraju. Nadal konsekwentnie uważamy, iż z początkiem obecnego roku generalnie sytuacja dla inwestorów nie budzi niepokoju, z szansami umiarkowanej poprawy w następnych kwartałach. Zgodnie z danymi z IV kw. ubiegłego roku, krajowa gospodarka rozrosła się o 3,1% r/r dzięki takim czynnikom jak sprzedaż krajowa (wzrósł wówczas on o 3,1% r/r) oraz inwestycje, głównie firm (+9% r/r). Czynnikiem, który obniżył skalę wzrostu było saldo wymiany z zagranicą (-1,5%). W dalszej części roku 2015 można się spodziewać co najmniej utrzymania tempa wzrostu handlu wewnętrznego a też małego przyspieszenia. Znaczna poprawa powinna dotyczyć inwestycji, głównie dzięki wzrostowi liczby realizowanych projektów w infrastrukturze wg założeń budżetu unijnego na kolejne lata.

fundusze marzec 2015

Handel zagraniczny: można przypuszczać, że czeka Nas nadejście pewnej poprawy dzięki coraz bardziej możliwego ocieplenia atmosfery gospodarczej w stre?e eurowaluty (zakładamy, że saldo handlu ze „Wschodem” nie ulegnie poprawie po wyraźnym osłabieniu w 2014 roku). Polityka stóp procentowych w ostatnim czasie: Pod wpływem utrzymującej się de?acji (inflacja za styczeń 2015 roku -1,3%), orazpod wpływem licznych europejskich banków centralnych zmierzających do zmniejszenia kosztu kredytu, RPP niedawno obniżyła główną stopę procentową z 2% do 1,5%. Jednocześnie gremium oznajmiło, że była to decyzja kończąca niemal 3- letni cykl obniżek.

Realizacja zamiarów RPP wydaje się przesądzona i nie zakładamy dalszych zmian kosztu kredytu co najmniej do końca roku.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s